Za každou fotografií se skrývá příběh. A u těchto snímků to platí několikanásobně. Endometrioza je nemoc o které většina lidí nic neví, moc se o ní nemluví a přitom může způsobit nenávratné škody.

S Nikol se znám už nějaký dobu a když mě požádala o nafocení pár snímků, které mají na tuto nemoc upozornit a napomoci její včasné diagnóze, neváhal jsem.

Endometrioza

Co mi o nemoci řekla Nikol:

Pro spousty lidí neznámý pojem. Pro ty, co jí trpí, každodenní bolest. Spousty lidí má potom tendenci tuto nemoc zlehčovat. Endometriózou trpí 1 z 10 žen v ČR.

Jeden z důvodů, proč se o ní tak málo ví, je ten, že ženy o ní nemluví.Bojí se nebo je pro ně “samozřejmé”, že menstruace bolí. Endometriózou trpí ženy od 15 do 50 let. Je to oddělená děložní sliznice, která neodchází při menstruaci z těla ven, ale hromadí se v těle.Napadá všechny orgány kromě srdce a sleziny. V těle kvůli vnitřnímu krvácení tvoří cysty, srůsty, poškození orgánů. Mezi příznaky patří bolestivá menstruace, bolesti při sexu, problémy s vyprazdňováním, extrémní únava, deprese, neplodnost a nepředstavitelné bolesti v podbřišku. Příznaky se liší. Některé ženy nemají příznaky žádné a endometrióza je u nich diagnostikovaná jako náhodný nález, jiné trpí x let, než je lékař správně diagnostikuje.

Je velmi důležité šířit informace o této nemoci, protože je těžko diagnostikována a jedinou 100% účinnou metodou je laparoskopie. Jiné metody jako expertní ultrazvuk nebo magnetická resonance jsou jen doplňková vyšetření a endometrióza se na nich nemusí vůbec zobrazit. Endometrióza se nedá léčit. Lékaři mohou pouze odstranit následky endometriózy jako srůsty a cysty, nasadí hormonální léčbu podobnou přechodu ženy. Pomáhá změna stravy a psychoterapie.

Každá nemoc má svůj důvod. Každá nemoc nás přišla něco naučit.

Endometrióza